Panský a velkoměšťanský dům čp. 34 byl v roce 1609 přestavěn do větších rozměrů a od té doby ho po dvě století vlastnili téměř výhradně šlechtici.

Kontaktni informace

  • Dům U Hroznu
  • Masarykovo náměstí, 686 01 Uherské Hradiště
  •  
  • Web: www.depam.cz

Kde nás najdete?

Historie domu

Panský a velkoměšťanský dům čp. 34 byl v roce 1609 přestavěn do větších rozměrů a od té doby ho po dvě století vlastnili téměř výhradně šlechtici. Byli to zemští či královští úředníci nebo vlastníci některých panství v okolí. Např. 1635 rytíř Jan st. Jakartovský ze Sudic, od roku 1637 majitel statku Březolupy a později nejvyšší zemský písař, od roku 1649 krajský hejtman František Horecký z Horky, pán na Koryčanech, Cimburku a Bránči v Uhrách, a naposledy krajský hejtman František Waffenberg, svobodný pán z Mödlingu.

V 19. století už dům trvale obývali měšťané. Od roku 1885 patřil Antonínu a Františce Sojákovým. Antonín Soják (1844 – 1928) byl významným místním politikem, činitelem Národní strany, později mladočeské, za niž byl roku 1886 zvolen do zastupitelstva. Pracoval jako pokladník v Rolnické záložně, kde byl roku 1900 zapleten do zpronevěry. Zřejmě v souvislosti s touto událostí vyvlastnila tento dům v roce 1902 Rolnická záložna.

Po první světové válce se stali majiteli Štěpán a Marie Podešvovi. Přibližně v letech 1886 – 1888 v domě sídlilo české knihkupectví Albína Janauera a kolem roku 1891 papírnictví Eduarda Hölzla. V dvoupatrovém domě s devíti byty bydleli na počátku 20. století mj. knihařský mistr Cyril Spath se třemi syny, ředitel kůru Jan Vašťatka, ředitel měšťanské školy Rajmund Tlusták nebo soudce krajského soudu Jan Sousedík. Bydlel tu i kavárník Karel Schuster, který s manželkou provozoval v přízemí kavárnu včetně nabídky jídla.

Tzv. reální právo dovolovalo založit v tomto domě stejně jako v řadě dalších významných městských staveb výčep piva, vína a lihovin. Domy se potom nazývaly právovárečné. Naproti tomu například právo podávat pokrmy a teplé nápoje, případně provozovat dovolené hry, se udělovalo konkrétní osobě prostřednictvím hostinské koncese. Tu měla v tomto podniku od roku 1901 Berta Fuchsová, pak Anna Schusterová a po ní až do roku 1938 Štěpán Podešva. V letech 1925–1941 v domě Jaroslav Spath provozoval papírnictví a prodej školních potřeb.

A z doby poměrně nedávné si pamětníci nepochybně vybaví restauraci a vinárnu Slovácký hrozen.

O projektu

Fotogalerie

+420 572 503 123

Aktuálně

od 1.1. 2017 se společnost DEPAM, s.r.o, rozdělila na firmu DEPAM, s.r.o. a na firmu PEJNEM s.r.o. Veškeré uváděné nemovitosti se nemění.